ZŠ BUZULUCKÁ POŘÁDALA JIŽ 6. ROČNÍK SMART KLUBU
Ve středu 15. 4. 2015 se stala ZŠ Buzulucká Teplice jako SMART Centrum interaktivní výuky hostitelkou již 6. ročníku SMART Klubu – krajské odborné konference zaměřené na názorné a praktické využití moderních technologií ve výuce. Uvedená konference se konala tradičně pod záštitou primátora města Teplice, pana primátora a senátora Jaroslava Kubery a ve spolupráci s firmou AV Media.
Přesně v souladu s časovým plánem zahájila konferenci ředitelka ZŠ Buzulucká paní Mgr.Bc. Milena Hodková, která v úvodu přivítala představitele města, paní náměstkyni primátora PhDr. Radku Růžičkovou Ph.D. a paní vedoucí odboru školství, kultury a sportu paní Bc. Helenu Zámostnou a samozřejmě všechny účastníky setkání. Dále paní ředitelka představila pracovníky firmy AV MEDIA, s jejíž technickou a organizační podporou se uvedená akce konala.
V úvodním projevu paní ředitelka nastínila, mimo jiné, obrovský skok v úrovni, množství a technické náročnosti používání didaktické techniky na ploše uplynulých dvaceti let. Poukázala na skutečnost, že nedílnou součástí života dnešních dětí jsou digitální technologie – počítače, tablety, mobilní telefony, internet a sociální sítě. V souvislosti s tím dochází ke změnám způsobů uvažování, zpracovávání informací a schopnosti učení. Pedagogům nezbývá než se těmto změnám přizpůsobit a naučit se s těmito technologiemi pracovat, což od nich vyžaduje velké nasazení a soustavné sebevzdělávání. V závěru poděkovala paní ředitelka zřizovateli ZŠ Buzulucká za možnost modernizace školy v oblasti nových technologií, za to, že starost o vzdělávání není v Teplicích prázdnou proklamací, ale skutečnou prioritou.
Plánované dva bloky náslechových hodin byly zahájeny v 8,50 hodin. Každá část nabídla 15 praktických ukázek práce s využitím interaktivní tabule v jednotlivých předmětech i třídách I. i II. stupně ZŠ. Ve 2.C a 3.A proběhla ukázka výuky s využitím iPadů, se kterými žáci pracovali s evidentním zaujetím a zcela bravurně. Na jednotlivé výstupy se přihlašovali účastníci podle svého zájmu a především odborného zaměření. S organizací přesunů na jednotlivé ukázky radili tradičně žáci 9. tříd, kteří zároveň pomáhali návštěvníkům s orientací v prostorách školy a hlídali časy výstupů. Příkladně působili v informačním centru, pomáhali v kiosku nebo plnili funkci hostesek.
Po galerii nových technologií a krátkém občerstvení následovaly tři bloky 45 minutových workshopů, ve kterých si mohli zájemci vybírat až z pěti nabízených témat, například Digitální výuka jazyků, Smart Notebook a žákovské DUMy, Atraktivní výuka přírodních věd pomocí systému PASCO, Interaktivní učebnice Alter a zvláště zaujalo téma Interaktivní stůl a podlaha – SMART Table/SMART Cube nebo TOGLIC – zajímavé zapojení tabletů do výuky s využitím stávajícího ICT vybavení.
Konference byla ukončena závěrečným shrnutím této významné akce. V této části vystoupil opět konzultant AV Media pan Mgr. E. Waldhausser, který pomocí anonymního hlasování s využitím hlasovátek Response zjistil názor účastníků konference na průběh, úroveň a užitečnost uplynulé akce pro zúčastněné pedagogy. Výsledek velice potěšil pořadatele konference, naprostá většina účastníků byla dle tohoto rychlého průzkumu naprosto spokojena. V závěru se též ještě krátce vyjádřila ředitelka pořádající školy, která poděkovala za účast a zájem o uvedenou akci a vyjádřila přání pokračovat v této tradici SMART Klubu i v příštím roce.
Závěrem je nutno poděkovat všem zaměstnancům školy – pedagogům, správním zaměstnancům, zvláště zaměstnancům školní jídelny i žákům za příkladný průběh této vzdělávací akce, za příjemné klima, které dokázali vytvořit. Zvláštní poděkování za přípravu, průběh a připravenost techniky patří koordinátorce IT paní ZŘ Mgr. Z. Baborové. Tradičním zpestřením vestibulu školy byl stánek Arkádie – chráněné dílny z Úpořin, ve kterém si mohli účastníci zakoupit dárkovou a dekorativní keramiku a podpořit tak zdravotně znevýhodněné občany.
Odměnou pořádající škole ZŠ Buzulucká bylo mnoho vyslovených pochval ohledně organizace konference, obsahu a výborné přípravy ukázkových hodin a workshopů a rovněž výsledek závěrečného průzkumu spokojenosti s průběhem uplynulé akce. Mnoho návštěvníků ocenilo řadu inspiračních zdrojů pro svou další pedagogickou činnost, čímž se bezpochyby naplnil jeden z hlavních cílů těchto setkávání.
Mgr. Miroslav Cihelka, zástupce ředitele
ZŠ s RVMPP Buzulucká 392, Teplice